среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na ogrodzenia PVC na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można również siekać na sześciany o regularnych zarysach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie z plastiku na plot i furtkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki i ogrodzenie z plastikuLeszna na plot i furtkę ze sztachet tworzy się z głazów wielorakiego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z odłamków o nietypowych konturach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, by forma każdego następnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają też mchem a także wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий