пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic wyraźnie nie zaznaczy projektu trawnika czy tez kwiatów jak niskie żywe plot.

Bardzo duże, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby zrobić taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Gdy wolimy zęby nasze roślinne ogrodzenie było niezmiernie strzeliste zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z limaku pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, że kiedy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie utrudnione.

Nic właściwie nie podkreśli linii trawnika albo rabaty jak niskie żywe plot.


W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty czasami nie mogą satysfakcjonująco wzrastać w przydzielonych terenach, małe drzewa potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach czy tez zastawią gołe place ziemi. Dobrze przycięty nieduży żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niskie lub wybujałe zielone ogrodzenia wolno uzyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej grupy często są znacznie droższe niż rośliny liściaste. Z nich najlepiej znosi cień cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i należny go obcinać, jednak jego mutacje Cis jest dozwolone odłożyć bez pomocy.Będzie migiem dojrzewał i ocali filarowy zarys.

Gdyby wasz zakątek jest bardzo ciemny, pożądane byłoby aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre z cienioznośnych modeli maja klasy o płowych względnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu zrozumiale w słońcu, jednak nawet w chłodu listowie pozostają dość jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий