понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot inaczej mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia funkcje ogrodzenia, choć często służą również za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenia PVC buduje się w nasłonecznionych elementach, w których szybko wzrastają i mocno się zagęszczają. Mnóstwo wdzięku maja tez takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza przez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek bądź kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które dominują w skwerze, również nasze preferencje a także czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju same rosną, często również bujnie kwitną, jednakże potrzebują również wiele miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastyku zdołają być niesłychanie cienkie, lecz wypada je regularnie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, ponieważ takie plot zakłada się na lata, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany pięknie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий